Mnoho mrazuvzdorných rostlin bude pokračovat v růstu přes zimu s malou pomocí, zatímco jiné mohou vyžadovat větší ochranu před chladem. Čtěte dále a dozvíte se, jak chránit rostliny před mrazem.
Co jsou mrazivá data?
V zahradnictví se termíny mrazů vztahují k datům, kdy nastanou poslední jarní mrazíky a první podzimní mrazíky. Zahradníci používají data mrazu k určení, kdy bude bezpečné zasít nová semena nebo přesadit rostliny s menším rizikem jejich vymrznutí. Zahradnická sezóna začíná každé jaro, když se mrazivé noci zmírňují a rostliny vysílají něžné nové výhonky. Jaro a léto přinášejí erupci růstu, kvetení a plodů. S příchodem podzimu a zimy se růst rostlin zpomalí až zastaví, protože se noci ochladí a na zemi se vytvoří mráz.
10 druhů mrazuvzdorných rostlin
Zasaďte a sklízejte tuto mrazuvzdornou zeleninu, která přežije i nižší teploty, ve správný čas a můžete si po celý rok užívat domácí produkty a zeleninu:
1. Rukola : Rukolu zasaďte koncem léta a připravte se na její dozrání na podzimní zahradě. Zelená rukola nepatří mezi plodiny teplého období, takže je nesázejte příliš brzy, jinak získáte hořkou sklizeň.
2. Růžičková kapusta : Spolehlivá plodina chladného období, růžičková kapusta neutrpí ani jeden nebo dva mrazíky. Ve skutečnosti je malý mráz udělá sladšími, protože rostliny produkují cukry, aby se vyrovnaly s nízkými teplotami. Ale obecně byste měli pěstovat růžičkovou kapustu při teplotách mezi čtyřiceti pěti stupni a sedmdesáti pěti stupni Fahrenheita.
3. Trsovité cibule : Tyto trvalky rostou po celý rok. Pokud je zasadíte koncem léta, můžete získat první sklizeň na podzim a další budou následovat brzy na jaře.
4. Květák : Vybíravá rostlina, květák je stále jednou z nejspolehlivějších podzimních plodin. Skladuje se také dobře chlazený, a proto je květák v zimním období snadno k sehnání v obchodech s potravinami.
5. Zelení límci : Blízký příbuzný kapusty kapustové jsou regionální na jihu Spojených států, kde jsou zimy mírné. Ale límcové zelené si poradí i s teplotami pod bodem mrazu.
6. Kapusta : Oblíbená plodina do chladného počasí, kapusta zvládne i lehký mráz. Během podzimu a začátku zimy si můžete užít více sklizní, pokud kapustu zasadíte zhruba šest až osm týdnů před očekávaným prvním mrazem. Lehký mráz může zesladit úrodu kapusty.
7. Kedlubny : Sladší příbuzný vodnice, kedlubna je plodina chladného období, která nejlépe roste při teplotách mezi čtyřiceti stupni a sedmdesáti pěti stupni Fahrenheita. Kedlubny sázejte koncem léta a sklízejte na podzim.
8. Pór : Schopný tolerovat zmrzlou půdu, může dokonce přežít teploty až dvacet stupňů Fahrenheita. Pór spolehlivě dozraje v pozdním podzimu a pěstitelé jej sklízejí až do zimy.
9. Hrách : Hrách můžete zasadit na konci léta jako plodinu v chladném období, kterou sklidíte na podzim, nebo můžete hrách zasadit velmi brzy na jaře, kdy je půda ještě studená, ale poslední mráz pominul.
10. Tuřín : Spolehlivá ozimá plodina, tuřín se dobře peče spolu s další zimní zeleninou, nebo je můžete rozmixovat na polévku. Zasaďte tuřín na záhon kolem poloviny podzimu, abyste zajistili zimní sklizeň.
7 tipů na ochranu rostlin před mrazem
Své plodiny v chladném období a mrazuvzdorné rostliny můžete udržet naživu během chladných zimních měsíců a vyhnout se poškození mrazem, pokud budete dodržovat několik klíčových zahradnických tipů:
1. Dávejte pozor na datle mrazu . Prozkoumejte data mrazů ve vaší oblasti (poslední datum na jaře nebo první datum na podzim, kdy pravděpodobně padne mráz). Sledujte předpověď počasí kvůli hrozbě mrazu a dávejte si pozor na náhlé ochlazení s mrazem nebo poklesy teplot. Okno pro výsadbu plodin v chladném období se otevírá koncem léta a začátkem podzimu. Jakmile dozrají, mnohé z těchto plodin skutečně přežijí lehký mráz – v mírném klimatu mohou dokonce pokračovat v produkci až do zimních měsíců.
2. Zakryjte velké skupiny rostlin . Skupinu rostlin můžete chránit přikrytím dekou, prostěradlem nebo hadříkem. Buďte opatrní, když látku přehodíte přes rostliny a ujistěte se, že po stranách stáhnete, aby neodfouklo. Jako kryt řádků nebo rostlin můžete použít také fólii z plastu nebo plastové fólie.
3. Připravte si plán pro vaše něžné rostliny . Máte-li rostliny citlivé na mráz nebo jiné venkovní rostliny, které zimu nepřežijí, naplánujte si to dopředu, abyste měli uvnitř připravený malý skleník nebo jiné místo, kde mohou zůstat několik měsíců vedle vašich pokojových rostlin.
4. Nasypte mulč na ochranu kořenů . Pokud jej správně navrstvíte, mulč může ochránit kořeny vašich rostlin před mrazem a nadměrným deštěm. Zaměřte se na mulčování plodin před prvním tvrdým mrazem.
5. Menší rostliny zakryjte zvonem . Cloche je zvonovitý kryt, který můžete použít k tomu, abyste udrželi rostliny mimo studený vzduch. Použijte jeden nebo více zvonů k zakrytí rostlin a zachyťte teplý vzduch pro ochranu před mrazem. Můžete si také vytvořit DIY zvoneček tak, že odříznete vršek džbánu na mléko nebo jiné láhve a umístíte jej nad vaši zahradní rostlinu.
6. Použijte studený rám . Jiný název pro stavbu, kterou postavíte kolem své plodiny (nebo nad vyvýšeným záhonem), abyste ochránili vaši vzácnou zeleninu před živly, je studený rám . Má průhlednou střechu, která chrání vaše rostliny před nadměrným deštěm a přitom stále propouští světlo. Pokud studený rám dokáže utěsnit, můžete uvnitř zachytit zemní teplo, což může pomoci vašim rostlinám přežít zimu.
7. Obalte stromy, abyste je izolovali . Kmeny stromů, jako jsou ovocné stromy, můžete zabalit do deky, pruhů pytloviny, kartonu nebo ručníků, aby zůstaly v teple.