Třícestný ventil je ochráncem otopného systému domácnosti



Jako běžný uživatel nastavíte na kotli požadovanou teplotu a potom si jen užíváte příjemné teplo, které zútulní váš domov v chladnějších měsících. Za správnou funkčností otopného systému však stojí, před vaším zrakem skrytý, „ochránce“.

Kotel by se dal přirovnat k srdci domova, které vám dodává teplo v zimě, ale i v létě, když se chcete třeba osprchovat. Jeho pořízení a opravy nejsou zrovna levnou záležitostí a o to více pěče byste mu měli věnovat při jeho údržbě. Převážná část kotlů, včetně těch moderně konstruovaných, je náchylná vůči nízkoteplotní korozi, která značně zkracuje životnost. Naštěstí existuje sofistikovaná součástka, kterou se dá takové korozi předejít. Jedná se o třícestný směšovací ventil.

Proč dochází k nízkoteplotní korozi kotle a jak jí předejít

Nízkoteplotní korozi kotle způsobuje nežádoucí kyselý kondenzát. Ten vzniká, když je do kotle vrácena voda z otopného systému o příliš nízké teplotě. Dochází tak k ochlazení teplosměnné plochy na straně spalin, kde následně kondenzuje vodní pára a vznikají agresivní kyseliny. Takovému procesu zabraňuje termostatický směšovací ventil zapojený do otopného systému.

Princip fungování termostatického ventilu

Termostatický ventil se používá pro směšování studené vody z vratného potrubí s teplou vodou vedenou přímo ze zdroje tak, aby bylo dosaženo požadované výstupní teploty a předešlo se nežádoucí nízkoteplotní korozi. Poměr směšování je regulován termostatickým prvkem uvnitř ventilu na základě teploty vracené vody.

H2: Výhody třícestných ventilů

  • zabraňují nízkoteplotní korozi, a tím zvyšují životnost kotlů

  • zvyšují účinnost kotlů

  • mohou plnit funkci směšovací i rozdělovací

  • umožňují automatizaci servopohonem