Jak vybrat správný štětecTváří v tvář nepřebernému množství štětců ve vašem místním domovském centru, v obchodě s barvami nebo v železářství může být výběr správného štětce ohromující. Ale nebojte se! Zde je návod, jak zúžit různé typy štětců a vybrat ten správný štětec pro váš projekt.

Přizpůsobte typ štětin vašemu povrchu

Štětce jsou k dispozici buď se syntetickými štětinami, nebo s přírodními štětinami vyrobenými ze zvířecích chlupů. Pokud používáte akrylovou nebo latexovou barvu nebo lak, který lze čistit vodou, zvolte štětec se syntetickými štětinami. Pokud nanášíte lak nebo barvu na olejové bázi, může být lepší volbou štětec s přírodními štětinami (Black China, Ox-hair Blend nebo White China). Na olejové barvy můžete použít štětce se syntetickými štětinami, ale ve většině případů zajistí hladší povrch přírodní štětiny. Vyhněte se však použití štětce s přírodními štětinami k aplikaci povrchových úprav na vodní bázi. Štětiny nasáknou vlhkost a budou příliš měkké.

Syntetické kartáče jsou k dispozici s nylonovými, nylonovými/polyesterovými směsmi nebo štětinami Chinex. Doporučujeme zvolit buď směs nylon/polyester, nebo, pokud jste ochotni vydělat trochu více peněz, kartáč se štětinami Chinex. Směs nylon/polyester poskytuje dobrý kompromis mezi měkkostí pro hladký povrch a tuhostí pro lepší kontrolu. Štětiny Chinex jsou navrženy pro optimální výkon a snadné čištění.

Pokud si kupujete kartáč s přírodními štětinami, budete mít na výběr také z typů štětin. Nebudeme se pouštět do různých dostupných přírodních štětin. Obecně ale platí, že vyšší výdaje vám zajistí kvalitnější kartáč.

Vyberte si správnou velikost pro váš projekt

Pokud malujete nebo lakujete dřevo, zvolte malý štětec pro přesnější ovládání. Kartáč o šířce 1-1/2 palce je ideální pro většinu prací se dřevem. Ale pokud malujete ořez širší než tři palce, lepší volbou by byl trochu širší štětec, až 2-1/2 palce. Pokud malujete stěny, použijete štětec především na zařezávání . Profíci k tomu někdy používají štětce o šířce tři nebo čtyři palce, ale my si myslíme, že pro většinu kutilů je ideální štětec o šířce 2-1/2 palce.

Jediný případ, kdy byste měli uvažovat se štětcem širším než tři palce, je, když malujete široké obklady, oplocení, obložení nebo jiné široké rovné povrchy.

Vyberte si správný tvar

Nyní, když jste zúžili svůj výběr výběrem štětce se syntetickými nebo přírodními štětinami a vybrali jste si nejlepší šířku pro svůj malířský projekt , máte před sebou jen několik dalších rozhodnutí. Všimnete si, že některé štětce mají štětiny seříznuté pod úhlem a některé mají hranaté konce. Pokud plánujete použít štětec buď k natírání lemů nebo k zařezávání před válcováním stěn, pak doporučujeme zvolit štětec se zahnutou špičkou. Šikmý hrot usnadňuje ovládání linie barvy pro přesnější práci. Pokud malujete široké rovné povrchy, zvolte štětec se čtvercovou špičkou.

Utraťte trochu více za vysoce kvalitní kartáč

Je lákavé koupit si levný štětec a pak ho vyhodit, aniž byste se museli obtěžovat čištěním štětce . To dává smysl, pokud provádíte něco jako bodové základní nátěry pomocí alkoholu nebo olejového tmelu na skvrny, kde není důležitá kvalita povrchové úpravy a čištění by vyžadovalo použití rozpouštědla. Na to skvěle fungují jednorázové, alias čipové štětce.

Ale u většiny projektů budete rádi, že jste utratili navíc za vysoce kvalitní štětec. Lepší štětce drží více barvy, poskytují hladší výsledky, déle vydrží a lze je snadněji čistit. Cena je nejjednodušším ukazatelem kvality. 

Začněte svou sbírku s tímto štětcem

Nakonec budete chtít sbírku štětců, takže budete mít ten správný štětec pro každou situaci. Ale pokud právě začínáte a chcete štětec na všechny strany, který bude fungovat pro malování ořezů nebo řezání v místnosti, doporučujeme 2-1/2 palce široký, šikmý štětec se štětinami Chinex. Štětec této velikosti pojme dobré množství barvy, a přesto je dostatečně malý pro přesné ovládání. Pokud jste úplný nováček a potřebujete rozvinout dovednosti kartáčování, začněte místo toho s kartáčkem o šířce dva palce.