Jak odstranit zbytky nálepky z jakéhokoli povrchu?Nálepky mohou být zábavné pro přidání osobního nádechu vašim věcem nebo uspořádání položek pomocí štítků. Přesto, po chvíli, když je chcete odstranit nebo vyměnit, zanechávají za sebou nepříjemné a tvrdohlavé zbytky. 

Ať už se jedná o sklo, plast, dřevo nebo jakýkoli jiný povrch, vypořádat se s lepkavými zbytky může být skutečnou výzvou. Pojďme prozkoumat některé efektivní techniky a řešení pro kutily, jak se vypořádat se zbytky nálepek a odhalit tajemství jejich snadného odstranění.

Jak odstranit zbytky nálepek z plastu?

Věřte nebo ne, nejlepší způsob, jak odstranit zbytky nálepek, je také velmi snadný. Stačí něco, co už v domácnosti máte, a pár jednoduchých kroků, které lze provést při běžném úklidu bytu . 

Zde jsou některé z věcí, které můžete použít k odstranění lepkavé vložky z plastu:

 • Použijte vysoušeč vlasů

Zkuste nálepku podržet pod horkým vzduchem z fénu po dobu asi 30 sekund a poté se pokuste nálepku nebo zbytky seškrábnout plastovým škrabacím nástrojem (může to udělat plastový dárkový poukaz). Pokud to nepomůže nebo zůstanou nějaké zbytky, opakujte proces a zkuste to znovu. 

 • Teplá voda a prostředek na mytí nádobí

Naplňte velkou mísu nebo kuchyňský dřez teplou vodou a přidejte několik kapek prostředku na mytí nádobí. Plastový předmět se zbytky nálepky vložte do vody a nechte 15 minut sedět. Teplá voda a mýdlo by měly lepkavé zbytky změkčit a nadzvednout, takže je můžete zcela odstranit kuchyňským kartáčkem, zubním kartáčkem nebo plastovou škrabkou.

 • Stolní olej

Odstraňte co nejvíce nálepky z plastu a zbytky vydrhněte hadříkem nebo papírovou utěrkou s několika kapkami kuchyňského oleje. 

 • bílý ocet

Namočte papírovou utěrku do bílého octa a položte ji na zbytky nálepky. Nechte to několik minut sedět a zkuste to seškrábnout. Pokud se vám nepodaří vše odstranit na první pokus, postup opakujte a plastový předmět poté otřete.

 • Tření alkoholu nebo vodky

K provedení podobného postupu jako s bílým octem můžete použít líh nebo vodku. Namočte papírový ručník do alkoholu, nechte ho asi pět minut sedět a pokuste se seškrábnout změklou nálepku. Plast na konci očistěte. 

 • Burákové máslo

I tučné arašídové máslo zde může být skvělým pomocníkem. Rozetřete ji na zbytky nálepky, nechte několik minut působit a vstřebávat a poté vše setřete. 

 • WD-40

WD-40 je čistič a lubrikant, který dokáže rozpustit lepidla na lepkavých površích. Zkuste ji nastříkat na zbytky vaší nálepky a nechte ji pár minut působit. Poté zbytky vydrhněte a plastový předmět očistěte.

Rychlé kroky k odstranění zbytků nálepek ze skla

Ať už potřebujete odstranit zbytky nálepky ze skleněného okna nebo láhve, rozumíme vašim problémům. Pro všechny skleněné povrchy však existují snadná domácí řešení. 

 • Namočte sklenici do teplé vody

Pokud byla nálepka na láhvi nebo sklenici, kterou můžete namočit do vody, udělejte to tak, že naplníte velkou misku nebo dřez teplou vodou a mýdlem. Nechte lahve koupat asi 30 minut, než se pokusíte seškrábnout lepkavé zbytky. Po uplynutí této doby by měl být měkký a snadno odstranitelný. 

 • Použijte isopropylalkohol

Naneste několik kapek isopropylalkoholu na vatový tampon nebo papírový ručník a pokuste se nasytit zbytky nálepky. Alkohol dokáže proříznout téměř každé lepidlo a nezanechává na skle žádné skvrny. Přibližně po deseti minutách seškrábněte všechny zbytky z povrchu skla.

 • Olej, máslo nebo arašídové máslo

Kterákoli z těchto přísad nebo jiné rostlinné oleje mohou pomoci s odstraněním zbytků nálepky ze skla. Po nanesení na postiženou oblast uvolní lepidlo a usnadní odstranění lepkavého šmouhy.

 • Teplo uvolňuje lepidla

Teplo může být skvělým odstraňovačem zbytků nálepek. Použijte fén, horkovzdušnou pistoli nebo napařovač oděvů a nasměrujte jej na lepivé místo na povrchu skla. Jakmile se roztaví nebo změkne zbytky, budete je moci snadno odstranit. 

Jak dostat zbytky nálepek ze dřeva?

Dřevěné povrchy vždy prohřejí a zútulní vnitřní prostředí, ale když na nich samolepky nebo štítky zanechají svou tvrdohlavou stopu, může to vypadat jako katastrofa. Ať už se jedná o dětskou nálepku na kusu nábytku nebo lepící štítek, může být obtížné odstranit zbytky, které po nich zůstanou, aniž by došlo k poškození dřevěného povrchu.

Jak dostat zbytky nálepek z dřevěné podlahy?

Odstranění zbytků nálepek z dřevěné podlahy vyžaduje trochu opatrnosti, aby nedošlo k jejímu poškození. Přesto můžete správným přístupem obnovit přirozený lesk vaší podlahy. 

Prvním krokem je vždy odlepit co největší část samolepky. Poté použijte teplo vysoušeče vlasů ke změkčení lepidla, ale dávejte pozor, abyste místo nepřehřáli. Poté by mělo být snazší nálepku odstranit. 

Pokud zůstanou zbytky nálepky, naneste na hadřík malé množství bílého octa nebo oleje na vaření a jemně zbytky rozetřete podle struktury dřeva. Poté místo očistěte teplou mýdlovou vodou a důkladně osušte a vaše dřevěná podlaha bude vypadat jako nová.

Jak odstranit zbytky nálepek z dřevěného nábytku?

Pokud jsou na vašem krásném nábytku zbytky nálepek, lze je odstranit mnoha způsoby, je však velmi důležité vzít v úvahu typ dřeva, když se připravujete na čištění . 

Pokud je například dřevěný povrch opatřený lakem, je nejlepší se vyhnout metodě vysoušeče vlasů, protože teplo může lak odstranit. Podobně byste se měli vyvarovat použití rostlinných olejů u dřeva bez povrchové úpravy, protože olej má potenciál dřevo trvale ztmavit díky své vyšší absorpční schopnosti.

Metoda vysoušeče vlasů

Pokud tam nálepka stále je, nejlepším nástrojem k jejímu odstranění je fén a teplo. Začněte nastavením na „nízkou“ a foukejte na nálepku, přičemž držte sušičku asi dva palce od ní. Po asi 30 sekundách by se lepidlo mělo roztavit a snadno odstranit.  

Metoda tření alkoholu

V této fázi při odstraňování zbytků nálepek ze dřeva může posloužit líh, bílý ocet nebo dokonce vodka. Namočte papírový ručník nebo sraženinu do alkoholu nebo octa, jak bylo vysvětleno dříve v tomto článku, a jemně otřete místo, kde byla nálepka. Zbytky by se měly začít rozpouštět a nechat je úplně odstranit.

Metoda rostlinného oleje

Rostlinný olej je skvělým odstraňovačem zbytků nálepek a na dřevo ho můžete použít, pouze pokud jste si jisti, že ho neztmavne. Zakryjte zbytky nálepky olejem a počkejte několik minut, než ji odstraníte a povrch očistíte. 

Jak odstranit zbytky nálepky z nerezové oceli?

Nové hrnce, pánve a kuchyňské spotřebiče jsou často pokryty štítky a nálepkami, které zanechávají zbytky a je nepříjemné je odstraňovat. Chcete-li obnovit jejich původní vzhled, začněte odlepením samolepek a poté naneste malé množství kuchyňského oleje, lihu nebo některou z uvedených metod. 

Nechte působit a zbytky jemně otřete, aby se lepidlo rozložilo. U odolných skvrn nechte olej nebo alkohol několik minut působit. Nakonec setřete zbytky a nerez očistěte směsí vody a saponátu. Důkladně vysušte a vaše nerezová ocel bude opět zářit.

Jak dostat zbytky nálepky ze zrcadla?

Zbytky nálepek na zrcadlech skutečně ničí jejich vzhled a váš domov. Velmi snadno se však aplikují i ​​některé účinné tipy na čištění, jak odstranit zbytky nálepek. Ať už používáte tradiční čističe nebo běžné domácí hacky, pokud jde o zrcadla, musíte dbát na to, abyste je nepoškodili nebo nezanechali šmouhy po odstranění nálepky. 

Nejbezpečnější metody čištění zbytků nálepek ze zrcadel jsou buď je jemně oškrábat žiletkou, použít teplo fénu k rozpuštění lepidla, nebo velmi silné rozpouštědlo (jako je alkohol, aceton nebo WD-40). Pokud skvrna není příliš odolná, může stačit obyčejná teplá voda s mýdlem na nádobí. 

Jak dostat zbytky nálepek z látky?

Pokud jste měli smůlu a koupili jste si kus oblečení s nálepkou nebo si vyprali tričko se jmenovkou, nebojte se, i na odstranění špinavých skvrn z látky existuje řešení. 

Aceton pro tkaniny z přírodních vláken

Překvapivě může být acetonový lak na nehty dobrým odstraňovačem zbytků nálepek, protože dokáže rozpustit odolné skvrny. Je však důležité používat tuto metodu opatrně, zejména u tkanin, které nejsou acetátové, protože aceton může takové materiály poškodit.

Položte oděv na stůl s ručníkem za lepkavými zbytky a ujistěte se, že je lepidlo zcela suché. Poté na hadřík naneste čirý acetonový odlakovač a jemně vetřete do zbytkového lepidla. Pravděpodobně budete svědky toho, jak ty ošklivé bílé skvrny zmizí téměř okamžitě. Tato metoda může být záchranou pro čištění lepkavých zbytků, ale nezapomeňte ji nejprve vyzkoušet na nepostřehnutelné oblasti tkaniny, abyste předešli náhodnému poškození.

Pouze mýdlo a voda pro syntetické tkaniny

Už víte, že teplá voda a mýdlo na nádobí mohou snadno odstranit zbytky nálepek z téměř jakéhokoli povrchu. Zde je návod, jak to funguje s látkami: 

Košili dejte na hodinu do mrazáku, aby lepidlo ztvrdlo. Po odstranění odstraňte co největší množství zbytků. Poté oděv namočte asi na 20 minut do teplé vody a nakonec jej nechte uschnout na vzduchu. Tato metoda může být opravdu užitečná zejména pro jemné tkaniny, protože minimalizuje riziko jejich poškození.

Vyzkoušejte odstraňovače skvrn

Protože zbytky nálepek jsou obvykle na bázi plastu, není vždy snadné je odstranit pouze mýdlem a vodou. Pokud ani jedna ze zmíněných metod na vaše oblečení nezabírá, vyzkoušejte některý z komerčních odstraňovačů skvrn. Nezapomeňte však zkontrolovat přesné vlastnosti tkaniny a jaké čisticí prostředky snese. 

Jak odstranit zbytky nálepek ze stěn?

Při hloubkovém úklidu vašeho domova budete pravděpodobně chtít osvěžit i stěny. Odstranění zbytků nálepek ze stěn však musí být provedeno bez poškození barvy nebo jejího povrchu. Pokuste se jemně odlepit co největší část nálepky pomocí prstů nebo plastové škrabky. Ke změkčení lepidla použijte fén nebo napařovač prádla, ale ne na příliš dlouho.

K čištění můžete použít směs teplé vody a jemného saponátu (nebo octa, pokud první nefunguje). Naneste na zbytek a počkejte několik minut. Poté místo jemně otřete měkkým hadříkem. Dokončete čištění otřením stěny, abyste odstranili zbytky mýdla, a měla by vypadat stejně dobře jako předtím.

Jak odstranit zbytky nálepek z koženého nábytku?

Kůže je další citlivý povrch, který nesnese jen tak ledajaký domácí čisticí roztok. Pokud se chystáte odstranit zbytky nálepek z koženého nábytku, zkuste místo potřít vatovým tamponem namočeným v několika kapkách dětského oleje.

Olej by měl lepkavou skvrnu rozpustit a poté můžete místo vyčistit hadříkem navlhčeným v bílém octě. Ocet by měl vyčistit jak zbytky nálepek, tak dětský olej, takže můžete nábytek dokončit otřením suchým hadříkem, který nepouští vlákna.

Co odstraňuje zbytky nálepek – nejlepší řešení

Zda je pro odstranění zbytků nálepek lepší směs pro kutily nebo komerční čisticí prostředek, závisí na různých faktorech, včetně typu zbytků a povrchu, který čistíte.

Čisticí roztoky, které si můžete vyrobit doma, jsou levnější, šetrnější a šetrnější k životnímu prostředí, zatímco komerční produkty mohou být účinnější na odolné skvrny a jsou hotové.

Nejlepší volba je tedy na vás v závislosti na vašich potřebách, pohodlí toho, co máte doma, a vašich osobních preferencích.