Jak vypěstovat hrušeň ze semenAť už chcete přidat nějaké stromy do své zahradní úpravy nebo sklízet hrušky, postupujte podle tohoto jednoduchého průvodce a naučte se, jak zasadit semena hrušek, abyste si mohli vypěstovat vlastní hrušeň.

Co jsou semena hrušek?

Semena hrušek jsou malá kamenná semena, která se vyvíjejí uvnitř hrušky, která můžete použít k pěstování nových hrušní. Hrušně ( Pyrus communis ) jsou opadavé ovocné stromy, které nesou mnoho různých druhů hrušek , včetně hrušek Anjou, asijských hrušek, hrušek Bradford a evropských hrušek.

Semena můžete sklízet z hrušky, kterou jste si koupili v obchodě s potravinami, abyste vyrostli svůj strom. Ujistěte se, že semena hrušek stratifikujete a vyklíčíte v interiéru, než je zasadíte do země, abyste zvýšili pravděpodobnost, že vyrostou ve vysoké, zdravé hrušně.

Zvažte výsadbu dvou hrušní najednou, abyste pomohli s křížovým opylením a zvýšili pravděpodobnost, že váš strom ponese ovoce. Mějte na paměti, že semena hrušek ne vždy rostou stejné plody jako jejich mateřská rostlina.

Jak dlouho trvá vypěstovat hrušeň ze semene?

Může trvat tři až deset let, než se ze semen hrušek, které jste zasadili, vyvinou vzrostlé hrušně, které nesou ovoce. Mějte na paměti, že proces je zdlouhavý a zahrnuje řadu kroků – včetně studené stratifikace, klíčení a zasazení do půdy – z nichž každý trvá několik měsíců a vyžaduje trpělivost.

Kdy bych měl zasadit semena hrušek?

Semena hrušek by pěstitelé měli sbírat v zimě, od ledna do začátku února. Tento časový rámec poskytuje vašim hruškovým semenům dostatek času vychladit v lednici a vyklíčit uvnitř. Semena budou připravena k zasazení do země v květnu nebo červnu, kdy bude dostatek slunečního světla a hrozba posledního mrazu spolehlivě pomine.

Jak vypěstovat hrušeň ze semene

Podle tohoto jednoduchého průvodce krok za krokem vypěstujte hrušeň ze semen:

  • Sklizeň semen . Sbírejte semena hrušek ze zralých hrušek, které máte po ruce. Ovoce nakrájejte nožem podélně na čtvrtiny, od stopky k základně, a nožem vydlabejte semínka. Odstraňte co nejvíce semen, protože nemůžete zaručit, že každé semeno vyklíčí. Zasazení více semen znamená vyšší pravděpodobnost produkce více stromů.
  • Namočte semínka . Namočte semínka přes noc do misky s vodou z vodovodu. Odstraňte všechna semínka, která vyplavou nahoru, protože nebudou klíčit. Následující ráno namočte semena na deset minut do roztoku deseti dílů vody a jednoho dílu bělidla. Sceďte semena a nechte je uschnout na papírové utěrce.
  • Sáček semen . Naplňte znovu uzavíratelný plastový sáček nebo sendvičový sáček vlhkým rašelinovým mechem (mech by měl být vlhký, ne namočený). Místo rašeliny můžete také použít zeminu do květináče. Zatlačte semena dva nebo tři palce hluboko do vašeho média a zasaďte až čtyři semena do každého sáčku. Uzavřete sáček a umístěte jej do křehčí zásuvky vaší chladničky. Nechte semena klíčit po dobu tří měsíců a každé dva týdny mech kontrolujte, abyste se ujistili, že nevyschl. Pokud je mech suchý, přidejte více vody.
  • Odstraňte semena . Pokud je pokojová teplota vyšší než čtyřicet stupňů Fahrenheita, můžete semena vyjmout z lednice po třech měsících. Semínka namočte na dva dny do misky s teplou vodou, aby změkly tvrdé slupky semínka. Vyhoďte všechna semínka, která vyplavou na hladinu vaší vody.
  • Rostlina v nádobách . Naplňte malou nádobu nebo plastový kelímek směsí na zalévání. Každé semínko umístěte do hloubky půl palce ke stranám šálku a udržujte je od sebe rovnoměrně.
  • Voda . Semena zalévejte tak, aby byla půda vlhká, ale nebyla nasycená vodou. Přemokření může zpomalit jejich růst nebo způsobit hnilobu kořenů. Zasazená semena nechte dva až tři týdny na dobře osvětleném místě, jako je parapet s plným sluncem.
  • Dávejte pozor na klíčky . Sledujte svá semena po dobu dvou až tří týdnů, abyste se ujistili, že vyklíčí malé kotyledony. Dále vaše sazenice začnou vykazovat skutečné listy, které jsou větší než děložní listy a spíše připomínají listy hrušně. Až budou mít vaše klíčky čtyři pravé listy, můžete je znovu zasadit do vaší zahrady.
  • Znovu zasaďte hrušně . Vyberte si místo na zahradě, kde chcete hrušeň zasadit. Vykopejte v půdě díru, která je o něco větší než kořenový bal vašeho mladého stromku. Ujistěte se, že půda je dobře propustná tím, že do díry nalijete vodu. Jemně vyjměte svou malou hrušeň z pěstební nádoby, znovu ji zasaďte do půdy a poté ji ihned zalijte. Pokračujte v péči o vaši rostlinu, protože si během několika příštích let rozvíjí svůj kořenový systém.

4 tipy pro pěstování hrušně ze semínka

Bude trvat několik let, než vaše hrušeň dozraje a začne produkovat ovoce, které můžete sklízet. Při péči o hrušeň, aby se jí dařilo, postupujte podle těchto tipů:

1. Přidejte podpěry . Jakmile vaše hrušeň vyvine kmen, umístěte dřevěný kolík vedle základny kmene stromu. Naroubujte strom na kůl pomocí zahradnického drátu. Vytyčení stromu pomůže udržet jej vzpřímený, protože vyroste silnější kmen.

2. Voda týdně . První rok zalévejte hrušeň jednou týdně, abyste udrželi půdu vlhkou a pomohli jí růst. Během období sucha možná budete muset svůj strom zalévat častěji. Zkontrolujte, zda je půda mezi zavlažováním vlhká – pokud vyschla, zalijte strom.

3. Hnojit každoročně . Jednou ročně nakrmte svůj strom hnojivem na bázi dusičnanu amonného. Jakmile strom začne růst rychleji, dvanáct palců za rok, začněte používat méně hnojiva.

4. Podle potřeby seřízněte . Když větve začnou usychat nebo mají odumřelé listy, zastřihněte je zahradnickými nůžkami. Brzy na jaře zkontrolujte, zda váš strom nemá odumřelé větve a odřízněte je, abyste přesměrovali živiny do jeho zdravých větví.