Kratom je plný alkaloidů s úžasným vlivem na náš organismus



O kratomu je dnes už dobře známo, že jde o pomocníka při mnoha zdravotních problémech. To je také důvod, proč stále více lidé navštěvuje kratom obchod. Jaké látky jsou ale za jeho účinky zodpovědné? Kratom (Mitragyna speciosa) obsahuje několik aktivních chemických sloučenin, které jsou zodpovědné za jeho účinky. Mezi nejdůležitější účinné látky patří alkaloidy, které interagují s různými receptory v lidském těle. Zde jsou hlavní účinné látky obsažené v kratomu.

Mitragynin

Dominantní alkaloid: Mitragynin je nejhojněji zastoupený alkaloid v kratomu, tvořící až 66 % celkového obsahu alkaloidů.

Účinky: Má stimulační účinky při nižších dávkách a analgetické a sedativní účinky při vyšších dávkách. Mitragynin působí na opioidní receptory v mozku, což může vést k úlevě od bolesti a euforii.

7-hydroxymitragynin

Silnější než mitragynin: Tento alkaloid je mnohem silnější než mitragynin, i když se vyskytuje v menším množství (obvykle méně než 2 %).

Účinky: Má výrazné analgetické a sedativní účinky. Působí na opioidní receptory a je považován za jeden z hlavních přispěvatelů k analgetickým vlastnostem kratomu.

Paynanthine

Účinky: Má relaxační účinky na svaly a mírně analgetické vlastnosti. Pomáhá také snižovat krevní tlak.

Speciogynine

Účinky: Působí jako svalový relaxant a má mírné sedativní účinky. Pomáhá zmírnit úzkost a napětí.

Speciociliatine

Účinky: Má antagonistické účinky na opioidní receptory, což může pomoci vyrovnávat účinky jiných opioidních alkaloidů v kratomu a snižovat riziko závislosti.

Ajmalicine

Účinky: Působí jako antihypertenzivum (snižuje krevní tlak) a má relaxační účinky na svaly. Pomáhá zlepšovat průtok krve a může mít neuroprotektivní vlastnosti.

Kromě těchto hlavních alkaloidů kratom obsahuje i další alkaloidy v menších množstvích, které mohou přispívat k jeho celkovým účinkům. Některé z těchto alkaloidů zahrnují corynantheidine, epicatechin, rhynchophylline a další.

Mechanismus účinku

Aktivní alkaloidy v kratomu interagují s různými receptory v mozku a těle, včetně:

Opioidní receptory: Mitragynin a 7-hydroxymitragynin působí na mu-opioidní receptory, což přispívá k analgetickým a euforickým účinkům.

Adrenergní receptory: Některé alkaloidy mohou ovlivňovat adrenergní receptory, což přispívá ke stimulačním účinkům a zlepšení nálady.

Serotoninové a dopaminové receptory: Interakce s těmito receptory mohou ovlivňovat náladu, úzkost a celkovou pohodu.

Bezpečnost a rizika

Přestože kratom může mít řadu terapeutických účinků, je důležité být si vědom možných rizik a vedlejších účinků. Ty mohou zahrnovat nevolnost, zácpu, závratě, sucho v ústech a v některých případech i závislost. Vždy dodržujte doporučené dávky a dělejte při užívání pauzy. Seznamte se rovněž se všemi kmeny kratomu, protože bílý kratom má například trochu jiné účinky než červený či jiné kmeny. Je to dáno odlišným obsahem účinných látek. Rovněž kratom nakupujte pouze v kvalitních eshopech jako je Neonkratom.cz