Jak prát polyester?Nenechte se stydět, pokud máte ve skříni polyesterové oblečení. Jste v dobré společnosti. Zde je návod, jak zajistit, aby vypadaly co nejlépe.

Když si vzpomenete na polyesterové oblečení, co vás napadne? Nic dobrého, že? Přes negativní konotace je polyester stále nejrozšířenějším vláknem na světě.

Zkontrolujte svůj šatník. Vsadím se, že najdeš polyester. Athleisure, bundy, větrovky, ponožky a spodní prádlo, ležérní pletené košile a elegantní halenky – všichni vlastníme polyesterové oblečení a všichni ho musíme prát. Ale jaký je nejlepší způsob?

Mluvil jsem s Morganem LaLondem, manažerem značky prádla ve Whirlpool , abych se naučil osvědčené postupy od odborníka.

Jak prát polyester

Polyester je opravdu tvrdý a polyesterové oblečení můžete obvykle hodit do pračky – ale ne vždy.

První slova LaLondeho rady: Zkontrolujte štítek. Výrobce vám řekne, jak udržet váš polyesterový oděv ve špičkovém tvaru. Druhý? Drž se dál od tepla.

„Polyester je syntetický materiál a vysoké teplo může rozložit polyesterová vlákna a poškodit oblečení,“ říká LaLonde. „Proto je důležité používat nastavení teplé nebo studené vody a zvolit jemný prací prostředek.“

Teplo není špatné jen pro vaše oblečení. Když se vlákna rozpadnou, skončí v našich vodních cestách jako mikroplastový odpad .

Zde je návod, jak správně prát polyesterové oblečení v pračce a ručně.

Praní v pračce

„Polyester je odolný materiál, který lze snadno prát v pračce,“ říká LaLonde. Některé polyesterové oděvy lze prát na nastavení Normální, ale jiné mohou vyžadovat jemné nebo trvalé lisování . A samozřejmě držet s teplou nebo studenou vodou.

  1. Oddělte oblečení: Látky vydrží déle, pokud perete jako s podobnými. Takže neperte džíny s jemnými věcmi.
  2. Předběžná úprava skvrn:  Polyester je přirozeně odolný vůči skvrnám, ale pokud se některým podaří proklouznout, předběžně ošetřete octem nebo komerčním produktem.
  3. Nastavte cyklus a teplotu: Opět platí, že je to studené nebo teplé. Vyhněte se nadměrnému teplu z důvodů uvedených výše.
  4. Přidejte prací prostředek: Zvolte jemný a nepoužívejte ho příliš mnoho. Plná náplň potřebuje pouze dvě polévkové lžíce tekutého pracího prostředku.
  5. Odstraňte okamžitě:  Polyester je přirozeně odolný proti vráskám, ale proč to riskovat?

Tip pro profesionály: Pokud vaše pračka nabízí nastavení ručního praní, není to totéž jako ruční ruční praní, podle LaLonde. Ale může být řešením pro mnoho jemných předmětů. Ruční mytí, jemné nebo jemné cykly „používejte nízké rychlosti míchání nebo omílání spolu se studenou vodou pro jemné čištění a snížení mačkání,“ říká.

Ruční mytí

Pokud je na vaší polyesterové košili nebo kalhotách uvedeno „pouze ruční praní“, nebo pokud prostě dáváte přednost ručnímu praní hedvábného jemného prádla, zde je podrobný průvodce ručním praním polyesteru od LaLonde. Nebojte se, není to příliš pracné. A ušetří vaše pračky v ruce před tvrdostí praní v pračce.

  1. Naplňte čistý dřez nebo vanu studenou vodou a malým množstvím jemného čisticího prostředku.
  2. Rukama míchejte vodu, dokud nebudete mít pěnu. V případě potřeby oděv předem ošetřete.
  3. Ponořte oblečení do mýdlové vody a pomalu spolu kroužte.
  4. Vyprázdněte dřez a naplňte studenou, čistou vodou.
  5. Ponořte oděv několikrát do sladké vody, dokud nezmizí veškeré mýdlo.

Jak sušit polyester

Takže máte mokrou polyesterovou košili, celou čistou a vymáchanou. Co teď? „Před zavěšením nebo položením na podlahu odstraňte přebytečnou vodu,“ říká LaLonde.

Vezměte čistý ručník (velikost do vany nebo větší), otevřete ho a položte naplocho. Položte mokrý oděv na suchý ručník a srolujte jej do ručníku a za pochodu jemně mačkejte. „Pokračujte v tomto procesu, dokud z oděvu přestane kapat voda,“ říká LaLonde. Poté zavěste nebo položte naplocho, abyste uschli.

Obvykle je v pořádku dát do sušičky také polyester. „Podobně jako u pracího cyklu doporučujeme při sušení jakéhokoli polyesterového oděvu nižší teplotu, aby se nesrazilo nebo se nesrazilo,“ říká LaLonde. Udržování tepla na střední nebo nižší může udržet vlákna předmětu neporušená.