Jak čistit okapy?Čištění okapů není obtížné. Zde je několik tipů, jak to zvládnout za odpoledne.

Úvod

Je čas na čištění okapů? Popadněte žebřík a hadici a postupujte podle těchto kroků, abyste úkol splnili během několika hodin.

Požadované nástroje

  • Prodlužovací žebřík
  • Zahradní hadice s rozprašovací tryskou
  • Žlabová naběračka
  • Gumové rukavice
  • Plachta

Provádíte každoroční čištění okapů ? Zde je nejlepší způsob, jak to udělat, od přípravných prací až po odstraňování trosek a nečistot.

Dešťové svody chrání terénní úpravy a obklady vašeho domu před silným odtokem vody a zároveň zabraňují poškození základů. Když se však okapy naplní listím, klacíky a jinými nečistotami, mohou se ucpat, což umožní vodě pronikat pod střechu a nakonec do základů.

Zimní bouře mohou zničit váš domov, zejména střechu. Žlaby ucpané listím a nečistotami usnadňují tvorbu ledových přehrad , protože ucpávky brání tajícímu sněhu a ledu ve správném odtoku. Jak se voda hromadí za ledovou hrází, prosakuje pod střešní materiály a způsobuje netěsnosti a další škody, jejichž oprava je nákladná.

Proto je důležité okapy čistit a udržovat je celoročně čisté. Okapy byste měli čistit alespoň jednou ročně — častěji, pokud máte náletové stromy nebo po velkých bouřkách.

Projekt krok za krokem (4)

Bezpečnost čištění okapů

Ujistěte se, že máte dobrý, pevný a výsuvný žebřík. Oblečte se do práce. Noste košili s dlouhým rukávem, kalhoty a rukavice.

Obecně nedoporučuji opírat žebřík přímo o samotné okapy, protože je může poškodit. Z tohoto pravidla existují výjimky – řekněme, pokud je to nejbezpečnější možnost, kterou máte, nebo nejpohodlnější způsob, jak se k vašim okapům dostat.

Zakryjte pracovní plochu

Rozložte plachtu pod svůj pracovní prostor, abyste posbírali všechny odpadky z okapů a chraňte svůj trávník a terénní úpravy.

Odstraňte nečistoty z okapů

K odstranění odpadků použijte okapovou naběračku, jakoukoli jinou malou plastovou naběračku nebo starou špachtli. Velké předměty, jako jsou větve, je vybírejte ručně.

Vypláchněte okapy

Jakmile odstraníte nečistoty, pomocí zahradní hadice propláchněte okapy a svody a vyčistěte všechny zbývající nečistoty. Pokud máte dešťové řetězy nainstalované místo svodů, ujistěte se, že se na nich nehromadí žádné spláchnuté nečistoty.